23.09.2019
Мораторій та все про нього

Мораторій – це відтермінування (до настання 1 січня 2017 р. та набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення) реалізації права на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення і зміни їх цільового призначення, а також внесення їх до статутних капіталів підприємств.

Скільки земель потрапляє під дію мораторію

Для того, щоб зрозуміти, наскільки масштабним явищем є мораторій, давайте розберемося, скільки землі підпадає під його дію і якої кількості громадян це стосується. Згідно із законодавством, під мораторій підпадають такі категорії земель:

  • сільськогосподарські угіддя у державній та комунальній власності: всього 10,5 млн. га;
  • несільськогосподарські угіддя в державній та комунальній власності – 1,3 млн. га;
  • невитребувані паї – 16 тис. га;
  • земельні частки (паї): 27,7 млн. га;
  • сільськогосподарські землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у власності: у власності юридичних осіб близько 1 млн. га, у власності громадян оціночно 500 тис. га.

Під мораторій, наприклад, не підпадають такі категорії сільськогосподарських земель, як для ведення особистого селянського господарства (крім «паїв»), для ведення підсобного сільського господарства, для індивідуального садівництва та ін.

Як відомо, мораторій на продаж земель с/г призначення був введений в 2001 році, а з 2002-го заборона почала діяти як тимчасовий захід – для створення інфраструктури ринку землі. З тих пір її щорічно продовжують. Останній раз закон про продовження мораторію підписав п'ятий президент України Петро Порошенко в лютому-2019 (документ діє до лютого 2020 року).

Якщо у Верховній Раді і вирішать зняти мораторій, ситуацію це не змінить, тому що парламент спочатку повинен розглянути і прийняти закон "Про обіг земель", який би врегулював всі аспекти продажу ділянок. Вже планується внесення документа на розгляд парламенту.

Законопроект про обіг земель сільгосппризначення, який повинен бути внесений в Раду до 1 жовтня, передбачає обмеження на покупку у вигляді 15% сільгоспземель області і 0,5% – країни при відсутності таких обмежень для орендарів, а також мінімальну ціну продажу на рівні нормативної грошової оцінки (НГО). Серед інших умов – першочергове право орендаря на викуп і можливість покупки нерезидентами (виключаючи представників країни-агресора) тільки через реєстрацію компанії резидента в Україні.

Висновки

В Україні понад 96% сільськогосподарських земель підпадають під дію мораторію; ситуація безпосередньо стосується щонайменше 16% громадян. Найбільша кількість підмораторних земель перебуває у власності пайовиків – близько 68%. Цими землями люди не можуть розпоряджатися на свій розсуд.

Мораторій стримує розвиток сільської місцевості та сільського господарства, оскільки перешкоджає перерозподілу земельних ресурсів до більш ефективного власника та виробника, знижує ціну оренди та доходи власників, а також обмежує доступ до кредитних ресурсів, і тому має бути усунутий якнайшвидше.

Для цього різними експертами на сьогодні пропонується декілька стратегій: як повне скасування мораторію на всій території України, так і різновиди поступового запровадження ринку (зняття мораторію спочатку із земель державної власності – близько 10,5 млн. га), або зняття його з усіх с/г земель, але у пілотних районах, – для апробації можливих проблем та особливостей). Ще однією альтернативою є передача питання відкриття ринку та встановлення обмежень на ринку землі до повноважень місцевих (районних) органів влади.

Результат пошуку зображень за запитом "мораторій на землю це"

13.03.2020
     Що таке податок  — це встановлений вищим органом законодавчої влади обов'язковий    платіж, який сплачують фізичні та  юридичні  особи до  бюджету  у розмірах і термінах, передбачених законодавством.
19.09.2019
Необхідно роз'їхатися з родичами, продати квартиру, отриману в спадок або ж свою рідну для розширення життєвого простору? Але до здійснення операції купівлі продажу необхідно буде зібрати документи, знайти покупця, а головне правильно оцінити свою нерухомість! В даному питанні вам допоможе Центр Нерухомості «Проспект Рівне».  Консультації щодо нерухомості ми надаємо безкоштовно. Ми допоможемо вам оцінити і продати, зняти, або здати в оренду. Все ж вернемося до запитання.

Податок на житлову нерухомість для фізичних осіб: хто, коли і за що сплачує?

     Що таке податок  — це встановлений вищим органом законодавчої влади обов'язковий    платіж, який сплачують фізичні та  юридичні...

Читати

Мораторій та все про нього

Мораторій – це відтермінування (до настання 1 січня 2017 р. та набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення) реалізації права на купівлю-продаж або іншим...

Читати

Оцінка нерухомості

Необхідно роз'їхатися з родичами, продати квартиру, отриману в спадок або ж свою рідну для розширення життєвого простору? Але до здійснення операції купівлі продажу необхідно буде зібрати...

Читати